sobota 7. januára 2017

What to wear on special occasion? (+collab with Aislestyle)

Soon I go to the wedding of my good friends, and since a long time ago that I was on some, so now I thinking what to wear to on this occasion. I said myself that surely I am not alone, that does not know what dress to wear, so I did some research, what to wear in 2017.

Čoskoro mám isť na svadbu mojim dobrým priateľom, a keďže už je to dávno čo som na nejakej bola, už dlhšiu dobu rozmýšľam čo si na seba oblečiem.  Povedala som si, že určite nie som sama, ktorá nevie aké šaty si obliecť a tak som spravila menší prieskum, čo sa nosí v roku 2017.


Dress 1: here, Dress 2: here, Dress 3: here
Dress 4: here, Dress 5: here, Dress 6:here
The dress for wedding I chose pastel colors either ivory or vintage pink.  It is true that they are not very highlight colors, but if you select the right cut will certainly not disappear in the crowd. I think if you choose Bridesmaid dresses for  2017, you should feel good in and feel like a woman. More dresses like this can find on this link Bridesmaid Dresses UK.

Na svadbu som si vybrala šaty jemných pastelových farieb či už slonovinovú alebo starorúžovú. Je pravda že to nie sú veľmi výrazné farby, ale ak vyberieš správny strih určite nezaniknú v dave.Viac takýchto šiat môžte nájsť na Bridesmaid Dresses UK.

Dress 1: here, Dress 2: here, Dress 3: here
Dress 4: here, Dress 5: here, Dress 6: here
And as we can´t await for the session of balls and parties, or just doing a survey for your prom dresses, I also chose soft colors with interesting cut and then on the other side bold colors with a simple cut. This really couldn´t go wrong and if they will fit your character well, you'll certainly a star of the evening.

A keďže sa blíži obdobie plesov a zábav alebo si robíš len prieskum na stužkovú, tam som vybrala tiež jemné farby so zaujímavým strihom alebo potom naopak výrazné farby s jednoduchším strihom. Týmto naozaj nič nepokazíš a ak sa šaty budú hodiť aj tvojej postave, určite budeš za hviezdu večera.

Dress1: here, Dress 2: here, Dress 3: here

And for your little sister, I chose a simple white dress or gown ivory, which can take either a first communion or even to a wedding as a bridesmaid. In their comunion dresses they will be feel like a princess. All these dresses and even more you can find at Aislestyle.co.uk, who is a specialist on dresses for bridesmaids, wedding dresses , homecomming dresses and prom dresses. You can easily find there dresses for any occasion in one place. Is there many of beautiful dresses that you will have problem choose just one of it.

A pre vaše mladšie sestričky som vybrala jednoduché biele šaty alebo šaty slonovinovej farby, ktoré môžu vziať či už na prvé sväté prijímanie alebo tiež na svadbu ako družičky.
Všetky tieto šaty a ešte viac môžte nájsť na stránke Aislestyle.co.uk, ktorá je špecialistom na šaty pre družičky, svadobné šaty ale tiež šaty na plesy a stužkové. Proste šaty na všetky udalosti si viete vybrať na jednom mieste. 

1 komentár: